Wspólnoty i grupy parafialne

wróć >>

Ruch Światło-Życie - Domowy Kościół

Domowy Kościół zwany popularnie „Oazą Rodzin” jest jedną z gałęzi Ruchu Światło-Życie, założoną przez Ks. Franciszka Blachnickiego w 1973 roku. Jest to posoborowy ruch świeckich skierowany do małżeństw sakramentalnych, chcących pełniej realizować swoje małżeńskie powołanie oraz obficiej czerpać łaski płynące z sakramentu i małżeństwa.

Wspólnota Domowego Kościoła w naszej Parafii ponownie powstała w roku 2009. Obecnie liczy 5 rodzin. Są wśród nas osoby w różnym wieku i z różnym stażem małżeńskim. Spotykamy się raz w miesiącu, w naszych domach – ponieważ chcemy, by Chrystus był obecny wśród nas nie tylko w Kościele, lecz także w naszych domach i rodzinach. Spotkania te trwają od 2 do 3 godzin. Podczas nich czytamy Pismo Święte, modlimy się oraz rozmawiamy na tematy, które nas nurtują. Rozważając Pismo Święte staramy się światło Ewangelii wprowadzić w nasze życie, aby pomiędzy poznaniem i czynem osiągnąć jedność i harmonię. Dzięki spotkaniom „Oazy Rodzin” przeżywamy radość spotkania z Chrystusem, który daje nam siły przetrwania w dobrych, jak i w złych chwilach życia codziennego. W efekcie tych spotkań inaczej patrzymy na małżeństwo, rodzinę – co ma także korzystny wpływ na wychowanie naszych dzieci. Na każdym spotkaniu obecny jest kapłan – ks. proboszcz – który uświadamia nam sens i cel naszych spotkań.

Uwieńczeniem pracy rocznej są rekolekcje wakacyjne, na które rodziny wyjeżdżają razem z dziećmi. „Oaza rodzin” to nie tylko modlitwa i praca, ale także radość i zabawa.

Do zobowiązań Domowego Kościoła – gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie należą:
- Codzienna modlitwa osobista (namiot spotkania).
- Regularne spotkania ze Słowem Bożym.
- Codzienna modlitwa małżeńska.
- Codzienna modlitwa rodzinna.
- Comiesięczny dialog małżeński.
- Reguła życia (systematyczna praca nad sobą, swoim małżeństwem i rodziną).
- Uczestnictwo przynajmniej raz w roku w rekolekcjach formacyjnych.

Spotkania Rodzin Domowego Kościoła odbywają się raz w miesiącu.
Kontakt do pary odpowiedzialnej: Bogusia i Wiesław Cebula, tel. 603 745 645